Biblioteka Akademicka PSW została utworzona w 2001 r. Do listopada 2016 r. jej powierzchnia obejmowała 300 mkw. W chwili obecnej, po rozbudowie, ogólna przestrzeń udostępniania i zarządzania zasobami wynosi ok. 1200 mkw.
Biblioteka posiada ponad 33 tys. jednostek inwentarzowych, w tym: publikacje książkowe, broszury, kasety audio, kasety video i płyty CD, multimedia do nauki języków obcych. Prenumerata czasopism obejmuje 101 tytułów, w tym 7 tytułów obcojęzycznych.
W trzech STREFACH usługowych, z wolnym dostępem do książek i czasopism, użytkownicy mają do dyspozycji nowoczesne stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, skanery i odtwarzacze CD. Nowoczesnym rozwiązaniem jest strefa samoobsługowa z urządzeniem do samodzielnego wypożyczania, inteligentnym regałem umożliwiającym zdanie książki bez udziału bibliotekarza i skanerem z możliwością zapisania skanów na nośniku USB. Wyselekcjonowano strefy do nauki grupowej i indywidualnej, ponadto użytkownicy mają możliwość korzystania z umiejscowionych na różnych poziomach biblioteki stref relaksu.
Biblioteka PSW stanowi podstawę systemu biblioteczno-informacyjnego uczelni o zadaniach naukowych, dydaktycznych i usługowych. Podstawowy księgozbiór znajdujący się w systemie biblioteczno-informacyjnym uczelni jest gromadzony i opracowywany w systemie SOWA2/MARC21. Uzyskanie informacji o zbiorach możliwe jest poprzez katalog dostępny na bibliotecznych komputerach stacjonarnych lub online.
STREFY WIEDZY W NOWEJ BIBLIOTECE PSW
Biblioteka Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej przeszła transformację. Z dwóch niewielkich czytelni i skromnej wypożyczalni przeobraziła się w biblioteką akademicką ze strefami oferującymi nowoczesne technologie informacyjne.
Zbiory biblioteki zostały zlokalizowane w trzech głównych strefach udostępniania.
Każda strefa posiada tablicą informacyjną, na której wyszczególniono tematykę zbiorów i oznaczono natężenie rozmów.
STREFA A jest zlokalizowana na parterze. Znajdują się tam zbiory z filologii angielskiej i rosyjskiej. To tu odbieramy książki zarezerwowane przez katalog online.
STREFA B mieści się na piętrze. Proponuje zbiory z pielęgniarstwa, ratownictwa, turystyki, pedagogiki i socjologii.
STREFA C na parterze biblioteki oferuje zbiory z ekonomii, zarządzania, finansów, bezpieczeństwa, informatyki, budownictwa, rolnictwa.
W każdej ze stref użytkownik może skorzystać z nowoczesnych komputerów (m.in. ALL-IN-ONE) z dostępem do Internetu, słuchawek i skanerów. Biurka wyposażono w specjalne gniazdka POP-UP wpuszczone w blat. Umożliwia to, a przede wszystkim ułatwia, korzystanie z własnych laptopów, tabletów lub smartfonów.
Obok stref ze zbiorami biblioteka oferuje STREFĘ RELAKSU, STREFĘ PRACY GRUPOWEJ I STREFĘ PRACY INDYWIDUALNEJ oraz STREFĘ SAMOOBSŁUGOWĄ.
STREFA RELAKSU to miejsce w bibliotece PSW służące chwili wytchnienia od nauki czy poszukiwania literatury. Dostępne są tam czasopisma oraz bookcrossingowa półka z książkami.
STREFA PRACY GRUPOWEJ dysponuje dużym stołem konferencyjnym i 11 miejscami siedzącymi. Wyposażona jest w komputer, ekran, projektor i magnetyczną tablicę sucho-ścieralną.
STREFA PRACY INDYWIDUALNEJ dysponuje dwoma biurkami ze sprzętem komputerowym. Na STREFĘ SAMOOBSŁUGOWĄ składa się urządzenie do samodzielnych wypożyczeń: selfcheck, inteligentny regał i skaner.
Samoobsługowe wypożyczanie książek znaczy tyle, co wypożyczenia bez udziału bibliotekarza. Prosta, intuicyjna obsługa i przyjazny interfejs charakteryzują wolnostojące stanowisko samodzielnych wypożyczeń, czyli selfcheck. Ułatwia użytkownikom nie tylko wypożyczanie, ale także daje możliwość sprawdzenia stanu konta i terminów zwrotów książek.
Zwroty wypożyczonych książek są możliwe na dwa sposoby: tradycyjny (książki oddawane bibliotekarzowi) i przy pomocy specjalnego regału. Inteligentny regał wygląda jak zwykły mebel. W rzeczywistości jednak, po odłożeniu książek na jego półki, odczytuje informacje (ze specjalnie wklejonej etykiety) i aktualizuje w systemie status książki (czyli zdejmuje czytelnikowi z konta).
Nowy budynek umożliwił wyodrębnienie sekcji gromadzenia i opracowania zbiorów, sekcji bibliometrii i sekcji informacji naukowej.
Sekcja informacji naukowej mieści się w sali szkoleniowej wyposażonej w laptopy, komputery ALL-IN-ONE, skaner oraz ekran i projektor. Jej zadaniem jest nie tylko pomoc w korzystaniu z biblioteki, ale przede wszystkim informowanie o źródłach wiedzy i pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów.
Biblioteka została zaaranżowana zgodnie z pomysłami pracujących tu bibliotekarzy. Wzięli oni pod uwagę dotychczasowe oczekiwania użytkowników, ale także inspirowali się najnowszymi trendami w projektowaniu bibliotecznych stref wiedzy. Stąd np. ściany biblioteki zdobią infografiki nawiązujące do tematyki poszczególnych pomieszczeń.
Przestrzeń biblioteczną wypełniają kolorowe pufy, sofy, kanapy i fotele. Ciekawym rozwiązaniem są miękkie i podświetlane siedziska, wkomponowane w regały z książkami.
Nie mogło zabraknąć cytatu patrona naszej uczelni,
Jana Pawła II, który pięknie mówi o misji bibliotek.
Ściany klatki schodowej wykorzystano na wystawki tematyczne i galerię „Na schodach”, w której dziś można oglądać zdjęcia z historii biblioteki.
BIBLIOTEKA AKADEMICKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
UDOGODNIENIA ARCHITEKTONICZNE
KORZYSTANIE ZE ZBIORÓW – udogodnienia
Mamy nadzieję, że biblioteka w nowej aranżacji, przyjazna i otwarta, będzie istotnym miejscem pracy i nauki, a technologie i otwarta przestrzeń pomogą w zdobywaniu szerokiej i aktualnej wiedzy.
Misją biblioteki jest dążenie do najwyższego, profesjonalnego poziomu swojej działalności w zakresie gromadzenia, opracowywania, udostępniania i przechowywania zbiorów oraz w zakresie obsługi użytkowników. Do zadań biblioteki należy uczestniczenie w procesach edukacyjnych, naukowo-badawczych i kulturalnych realizowanych w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, zapewnienie czytelnikom dostępu do informacji o lokalnych i globalnych osiągnięciach naukowych i prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Monika Gościk
starszy bibliotekarz
Sekcja Informacji Naukowej, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna
Biblioteka Państwowej Szkoły Wyższej
im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej