biblio1

Biblioteka Akademicka PSW została utworzona w 2001 r. Do listopada 2016 r. jej powierzchnia obejmowała 300 mkw. W chwili obecnej, po rozbudowie, ogólna przestrzeń udostępniania i zarządzania zasobami wynosi ok. 1200 mkw.

Biblioteka posiada ponad 33 tys. jednostek inwentarzowych, w tym: publikacje książkowe, broszury, kasety audio, kasety video i płyty CD, multimedia do nauki języków obcych. Prenumerata czasopism obejmuje 101 tytułów, w tym 7 tytułów obcojęzycznych.

W trzech STREFACH usługowych, z wolnym dostępem do książek i czasopism, użytkownicy mają do dyspozycji nowoczesne stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, skanery i odtwarzacze CD. Nowoczesnym rozwiązaniem jest strefa samoobsługowa z urządzeniem do samodzielnego wypożyczania, inteligentnym regałem umożliwiającym zdanie książki bez udziału bibliotekarza i skanerem z możliwością zapisania skanów na nośniku USB. Wyselekcjonowano strefy do nauki grupowej i indywidualnej, ponadto użytkownicy mają możliwość korzystania z umiejscowionych na różnych poziomach biblioteki stref relaksu.

Biblioteka PSW stanowi podstawę systemu biblioteczno-informacyjnego uczelni o zadaniach naukowych, dydaktycznych i usługowych. Podstawowy księgozbiór znajdujący się w systemie biblioteczno-informacyjnym uczelni jest gromadzony i opracowywany w systemie SOWA2/MARC21. Uzyskanie informacji o zbiorach możliwe jest poprzez katalog dostępny na bibliotecznych komputerach stacjonarnych lub online. 

 

STREFY WIEDZY W NOWEJ BIBLIOTECE PSW

Biblioteka Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej przeszła transformację. Z dwóch niewielkich czytelni i skromnej wypożyczalni przeobraziła się w biblioteką akademicką ze strefami oferującymi nowoczesne technologie informacyjne.

Zbiory biblioteki zostały zlokalizowane w trzech głównych strefach udostępniania.
fot_1

Każda strefa posiada tablicą informacyjną, na której wyszczególniono tematykę zbiorów i oznaczono natężenie rozmów.
fot_2

STREFA A  jest zlokalizowana na parterze. Znajdują się tam zbiory z filologii angielskiej i rosyjskiej. To tu odbieramy książki zarezerwowane przez katalog online.


fot_3 fot_4 fot_9 fot_10
fot_5 fot_6 fot_7 fot_8

STREFA B mieści się na piętrze. Proponuje zbiory z pielęgniarstwa, ratownictwa, turystyki, pedagogiki i socjologii.

fot_11 fot_12 fot_13 fot_14 fot_15 fot_16 fot_17 fot_18 fot_19 fot_20

STREFA C na parterze biblioteki oferuje zbiory z ekonomii, zarządzania, finansów, bezpieczeństwa, informatyki, budownictwa, rolnictwa.

fot_21 fot_22 fot_23 fot_24

fot_25 fot_26W każdej ze stref użytkownik może skorzystać z nowoczesnych komputerów (m.in. ALL-IN-ONE) z dostępem do Internetu, słuchawek i skanerów. Biurka wyposażono w specjalne gniazdka POP-UP wpuszczone w blat. Umożliwia to, a przede wszystkim ułatwia, korzystanie z własnych laptopów, tabletów lub smartfonów.

Obok stref ze zbiorami biblioteka oferuje STREFĘ RELAKSU, STREFĘ PRACY GRUPOWEJ I STREFĘ PRACY INDYWIDUALNEJ oraz STREFĘ SAMOOBSŁUGOWĄ.

fot_27fot_28
STREFA RELAKSU to miejsce w bibliotece PSW służące chwili wytchnienia od nauki czy poszukiwania literatury. Dostępne są tam czasopisma oraz bookcrossingowa półka z książkami. 

 

fot_29fot_30fot_31fot_32STREFA PRACY GRUPOWEJ dysponuje dużym stołem konferencyjnym i 11 miejscami siedzącymi. Wyposażona jest w komputer, ekran, projektor i magnetyczną tablicę sucho-ścieralną. 
STREFA PRACY INDYWIDUALNEJ dysponuje dwoma biurkami ze sprzętem komputerowym. Na STREFĘ SAMOOBSŁUGOWĄ składa się urządzenie do samodzielnych wypożyczeń: selfcheck, inteligentny regał i skaner. 

fot_34fot_33Samoobsługowe wypożyczanie książek znaczy tyle, co wypożyczenia bez udziału bibliotekarza. Prosta, intuicyjna obsługa i przyjazny interfejs charakteryzują wolnostojące stanowisko samodzielnych wypożyczeń, czyli selfcheck. Ułatwia użytkownikom nie tylko wypożyczanie, ale także daje możliwość sprawdzenia stanu konta i terminów zwrotów książek.
Zwroty wypożyczonych książek są możliwe na dwa sposoby: tradycyjny (książki oddawane bibliotekarzowi) i przy pomocy specjalnego regału. Inteligentny regał wygląda jak zwykły mebel. W rzeczywistości jednak, po odłożeniu książek na jego półki, odczytuje informacje (ze specjalnie wklejonej etykiety) i aktualizuje w systemie status książki (czyli zdejmuje czytelnikowi z konta).

Nowy budynek umożliwił wyodrębnienie sekcji gromadzenia i opracowania zbiorów, sekcji bibliometrii i sekcji informacji naukowej.

fot_35fot_36fot_38fot_37

 

fot_39fot_40fot_41fot_42Sekcja informacji naukowej mieści się w sali szkoleniowej wyposażonej w laptopy, komputery ALL-IN-ONE, skaner oraz ekran i projektor. Jej zadaniem jest nie tylko pomoc w korzystaniu z biblioteki, ale przede wszystkim informowanie o źródłach wiedzy i pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów.

Biblioteka została zaaranżowana zgodnie z pomysłami pracujących tu bibliotekarzy. Wzięli oni pod uwagę dotychczasowe oczekiwania użytkowników, ale także inspirowali się najnowszymi trendami w projektowaniu bibliotecznych stref wiedzy. Stąd np. ściany biblioteki zdobią infografiki nawiązujące do tematyki poszczególnych pomieszczeń.

fot_43fot_44fot_45fot_46


fot_40fot_41fot_42Przestrzeń biblioteczną wypełniają kolorowe pufy, sofy, kanapy i fotele. Ciekawym rozwiązaniem są miękkie i podświetlane siedziska, wkomponowane w regały z książkami. 




fot_50Nie mogło zabraknąć cytatu patrona naszej uczelni,
Jana Pawła II, który pięknie mówi o misji bibliotek. 



 

Ściany klatki schodowej wykorzystano na wystawki tematyczne i galerię „Na schodach”, w której dziś można oglądać zdjęcia z historii biblioteki.

fot_51fot_52fot_53fot_54fot_55

 

BIBLIOTEKA AKADEMICKA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 

UDOGODNIENIA ARCHITEKTONICZNE

  1. zdj_1WINDA
    Czytelnicy niepełnosprawni ruchowo mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Akademickiej PSW samodzielnie, mając do dyspozycji windę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Mogą również korzystać ze zbiorów biblioteki w STREFIE A, która mieści się na parterze. Pracownicy służą pomocą w znalezieniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych materiałów z innych stref biblioteki.
  2. zdj_2zdj_3TOALETA
    Toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze biblioteki.
  3. MIEJSCE PARKINGOWE
    Jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo znajdują się obok budynku biblioteki.

 

KORZYSTANIE ZE ZBIORÓW – udogodnienia

  1. KATALOG ONLINE I CZYTELNIA ONLINE KSIĄŻEK ELEKTRONICZNYCH
    Biblioteka udostępnia katalog online (SOWA), umożliwiając rezerwowanie i zamawianie książek z dowolnego komputera podłączonego do sieci.
    W katalogu, z poziomu rekordu, wybrane pozycje mają swoje odpowiedniki w czytelni online biblioteki (IBUK Libra), dzięki czemu użytkownik może korzystać z wersji elektronicznych tych książek.
  2. SELFCHECK – samodzielne wypożyczalnie
    Na parterze biblioteki znajduje się urządzenie do samodzielnych wypożyczeń. Jego umiejscowienie nie wymaga od osoby niepełnosprawnej przemieszczania się do poszczególnych STREF biblioteki.
    Selfcheck ma regulowaną elektronicznie wysokość ekranu, którą niepełnosprawny może dostosować do swoich potrzeb.
  3. INTELIGENTNY REGAŁ – samodzielne zwroty książek
    Jest również usytuowany na parterze biblioteki, w pobliżu drzwi wejściowych. Półki regału z wmontowanymi antenami RFID, ich wysokość, pozwalają osobie niepełnosprawnej na samodzielną obsługę i zwrot książek.
  4. zdj_4zdj_5STANOWISKA KOMPUTEROWE Biblioteka dysponuje dwoma stanowiskami komputerowymi z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Stanowisko na parterze, w STREFIE A, ma regulowany ręcznie blat, dostosowywany wysokością do potrzeb korzystającej osoby. Stanowisko na piętrze, w STREFIE B, wyposażone jest w biurko z regulowanym elektronicznie blatem. Biblioteka dysponuje również sprzętem ułatwiającym korzystanie z komputera i Internetu:

 

    • zdj_6BIGTrack
      Urządzenie, które zastępuje mysz komputerową. Przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z posługiwaniem się tradycyjną myszką.
      BigTrack posiada dwa przyciski o średnicy 3 cm oraz kulę. Kula, za pomocą której przesuwa się kursor po ekranie, jest niewiele mniejsza od piłki tenisowej, a samo urządzenie jest na tyle duże, że nie musi być obsługiwane za pomocą palca, a można się nim posługiwać za pomocą całej dłoni lub nawet stopy!
    • zdj_7Klawiatura IntelliKeys
      Zastępuje standardową klawiaturę komputerową. Posiada 6 wymiennych plansz przedstawiających różne układy klawiatury (od najprostszego układu dwóch klawiszy Tak/Nie). Dodatkowym atutem klawiatury są bogate możliwości konfiguracji, m.in. czasu naciskania klawisza i naciskania kombinacji klawiszy sekwencyjnie.
    • Sip Puff Switch
      zdj_8Urządzenie pozwalające na obsługiwanie kliknięć myszy lub naciśnięć guzików przy pomocy wdmuchiwania i wciągania powietrza. Urządzenie umieszczane jest na głowie, a wymienną rurkę trzyma się w ustach.
    • HeadMouse
      Sterowanie kursorem za pomocą ruchów głowy dla osób niepełnosprawnych.
      HeadMouse jest bezprzewodowym optycznym czujnikiem, który wykorzystuje promieniowanie podczerwone w celu śledzenia położenia małego celu, umieszczanego na czole lub okularach. Umieszczany jest na wierzchu monitora komputerowego, skąd śledzi ruchy głowy użytkownika komputera.zdj_9
       

 

Mamy nadzieję, że biblioteka w nowej aranżacji, przyjazna i otwarta, będzie istotnym miejscem pracy i nauki, a technologie i otwarta przestrzeń pomogą w zdobywaniu szerokiej i aktualnej wiedzy.

Misją biblioteki jest dążenie do najwyższego, profesjonalnego poziomu swojej działalności w zakresie gromadzenia, opracowywania, udostępniania i przechowywania zbiorów oraz w zakresie obsługi użytkowników. Do zadań biblioteki należy uczestniczenie w procesach edukacyjnych, naukowo-badawczych  i kulturalnych  realizowanych w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II  w Białej Podlaskiej, zapewnienie czytelnikom dostępu do informacji o lokalnych i globalnych osiągnięciach naukowych i prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej, wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.


Monika Gościk

starszy bibliotekarz
Sekcja Informacji Naukowej, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna
Biblioteka Państwowej Szkoły Wyższej
im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

poniedziałek, 18 lipca 2016 08:31 Poprawiony: wtorek, 11 kwietnia 2017 12:16 Wpisany przez Monika Gościk