KPP_-_V

 

 

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) pozwala na uzyskanie tytułu „Ratownika” zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym i tym samym uzyskanie najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego.

Kurs KPP realizuje zespół profesjonalnych instruktorów (lekarzy, ratowników
i psychologów) z wieloletnim doświadczeniem z zakresu Medycyny Ratunkowej.

Każdy kurs KPP prowadzony jest w oparciu o decyzję administracyjną Wojewody lubelskiego i zakończony jest państwowym egzaminem na tytuł „Ratownika”.

Ratownikiem zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 1 ustawy o Państwowym ratownictwie Medycznym (dalej: ustawa  o PRM) może zostać:

1) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;

2) posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytułu ratownika ( w przyp. recertyfikacji uprawnień)

3) której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Kurs KPP tj. m.in. program, wzór zaświadczenia o uzyskaniu tytułu ratownika regulowany jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r.

w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy  (Dz.U. Nr 60, poz. 408 z późn. zm. z dn. 24 lutego 2021 r. ( Dz.U. 2021., poz. 411).

Zakres tematyczny:

Kurs Kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje swoim zakresem najważniejsze elementy pierwszej pomocy, które mogą być przydatne w codziennych sytuacjach.

Jako Ratownik, uczestnik nabędzie wiedzę i umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przyrządowej i bezprzyrządowej tlenoterapii, tamowania krwotoków i opatrywania ran, unieruchamiania złamań oraz zwichnięć, ochrony przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, prowadzenia wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego, ewakuacji z miejsca zdarzenia, wsparcia psychicznego i prowadzenia wstępnej segregacji medycznej. Kurs KPP swoim zakresem obejmuje również postępowanie przy podejrzeniu takich stanów, jak: zawał, udar, cukrzyca zdekompensowana, zatrucie, podtopienie czy zadławienie.

Szkolenie składa się głównie z ćwiczeń praktycznych, pozorowanych akcji ratunkowych, dlatego prosimy o ubranie się w odzież sportową.

Kurs KPP zakończony jest egzaminem teoretyczno-praktycznym, po którym otrzymuje się zaświadczenie o uzyskaniu tytułu "Ratownika".

Cena kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy wraz z egzaminem państwowym oraz opłatą za wydanie zaświadczenia wynosi 1700 PLN.

 

RECERTYFIKACJA:

Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu Ratownika jest ważne przez okres 3 lat od daty jego wydania. Po upływie tego okresu należy ponownie przystąpić do egzaminu celem uzyskania nowego zaświadczenia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy do egzaminu może przystąpić osoba, która posiada zaświadczenie, którego termin ważności upływa nie później niż 3 miesiące od dnia egzaminu oraz jest zatrudniona w jednostkach współpracujących z systemem lub pełni w nich służbę, lub jest ich członkiem.

Egzamin recertyfikacyjny jest przeprowadzany z zakresu wiedzy
i umiejętności objętych ramowym programem kursu i składa się z dwóch części: egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Zakres tematyczny

  • Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu zawierającego 30 pytań. Zadania testowe są wybierane spośród zadań opracowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych.
  • Egzamin praktyczny obejmuje wykonanie dwóch losowo wybranych zadań egzaminacyjnych sprawdzających praktyczne postępowanie w ramach udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie z elektronicznym monitorowaniem  i oceną wykonywanych czynności  wraz z możliwością wydruku danych.

Cena recertyfikacji wynosi 850 zł.

Formularz zgłoszeniowy - Kurs/Szkolenie ABNS 

Szczegóły: 

Akademickie Cenytrum Edukacji Ustawicznej p. 266R

tel. 83 344 99 60, 34

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.